OKUSI IN VONJI DALMACIJE

 

Dalmatinska kuhinja s svojim izborom sestavin ter načinom priprave hrane zadovoljuje vsa nutricionistična priporočila in upošteva medicinske nasvete o zdravi in uravnoteženi prehrani.

Najpomembnejše sestavine dalmatinske sestavljajo razne vrste rib, školjk in rakov, hobotnice, lignji in sipe, oljčno olje ter olive, zelena listnata zelenjava, aromatične rastline, kot na primer mandeljni, smokve in grozdje, med, rozine in agrumi. Ko pa gre za meso, je edinstven dalmatinski pršut, dimljen in sušen na burji in serviran z ovčjim sirom, ter jagnjetina izpod peke. Vsemu temu moramo dodati vina, tako črna kot bela, od katerih se posamezna uvrščajo med prvih deset sortnih vin na svetu.

 

  RIBA: "gradele", "lešo", "brodet"

Riba se pripravlja na več osnovnih načinov: "na gradele", "na lešo" in "kot brodet". Riba na gradele je riba pečena na roštilju, pri čemer je potrebno izbrati posebno vrsto drv, s katerimi podkurimo, potem pa na žerjavici spečemo ribo. Med peko je potrebno ribo večkrat premazati in ji dodati posebne aromatične rastline. Očiščena in posoljena riba, najbolje zobatec ali orada, se premaže z oljem in postavi na gradele, med pečenjem pa jo je potrebno večkrat premazati z vejico rožmarina, ki je bila predhodno namočena v oljčno olje. Ko je riba pečena, jo je potrebno takoj preliti z marinado iz drobno narezanega peteršilja, česna in olja ter poleg servirati zelenjavo in solato.

Riba na lešo je riba kuhana v vodi, kateri je dodano olje, vinski kis, čebula, lovor, poper v zrnu in sol. To izjemno blago in nizkokalorično jed serviramo s kuhanim krompirjem, blitvo ali zelenim zeljem in je primeren izbor za večerjo. Izmed različnih vrst rib priporočamo za pripravo ribe na lešo škarpino, zobatca ali osliča.

Brodet se pripravlja iz več vrst rib (škarpina, ugor), ki jih narezane na manjše kose, prepražimo s čebulo. Potem se v glineni posodi na majhnem ognju riba kuha z dodatkom česna, peteršilja, lovorja in paradižnika tako dolgo, dokler se povsem ne zmehča in meso loči od kosti. Poleg brodeta serviramo kot prilogo polento - jed iz koruzne moke.

ŠKAMPI IN ŠKOLJKE: "na buzaro"

Dagnje, kamenice in škampi se pripravljajo v Dalmaciji "na buzaro". Vse sestavine se zložijo v posodo, se posujejo z drobno narezanim peteršiljem, česnom in drobtinami, doda sol in poper ter dolije vino in olje. Z dušenjem na močnem ognju sestavine spustijo sok, v katerem se kuhajo, medtem pa se lupine školjk tudi odprejo. Jed se servira v lastni omaki s kruhom ali polento.

SLADICE

Dalmatinske sladice se pripravljajo iz južnega sadja, suhih smokev, medu, rozin in mandljev, katerim se dodajo jajca in različni likerji. Nekaterih izmed sladic, kot na primer rožate ali fritul, ne najdemo nikjer drugje, razen tu, v Dalmaciji. Rožata se pripravlja iz jajc, mleka in karamele ter je še posebej priljubljena v Južni Dalmaciji. Fritule se pripravljajo iz vzhajanega testa z dodatkom rozin in likerja, oblikujejo se v kroglice velikosti slive in spečejo v vročem olju. Na posameznih otokih obstaja različica fritul - kroštule - sladica iz podobnega ali enakega testa, katere vešče kuharice s posebno tehniko iztiskajo iz dlani v obliki dolgih trakov, ki se potem spečejo v vročem olju.


VINA

Dalmatinska vina so poznana že iz antične dobe in mnoga od njih so iz domačih sort grozdja. Vsak otok ima svoja vina in vinarje, slika vinograda iz okolice Primoštena, kjer se vzgaja pristna sorta za črno vino babić, pa je razstavljena v preddverju zgradbe Združenih narodov. V severni Dalmaciji Vam bodo ponudili naslednja vina: Babić in Merlot ter Opol rose iz šibeniškega vinorodnega okoliša. Pelješac, polotok vin, je znan predvsem po Postupu in Dingaču, ki se uvršča med 10 najboljših sortnih vin na svetu; potem so tu še Kneževo in Carsko vino, Rukatac in vrhunsko vino Sveta Ana. Na Braču se iz plavčeve sorte proizvaja bolski Plavac in bolski Opolo, otok z največ vrst grozdja Hvar, pa Vam nudi vina Faros, Ivan Dolac, Zlatni plavac, Bogdanuša, hvarski Pelegrin, Dobrogost in Parč ter Drnekuša. Na Korčuli se proizvajajo tri sorte belih vin: Pošip, Maraština in Grk ter črna vina Plavac in Admiral. Vis je znan po vinu Vugava, Lastovo pa se ponaša z vini Ladesta in Augusta insula. Poleg naštetih vin je specialiteta Dalmacije likersko oziroma desertno vino - prošek, ki je specifično sladkega okusa in zelo izrazite arome.